ASUS Republic of Gamers (ROG) today announced two new additions to its monitor lineup: the ROG Strix OLED XG34WCDMS and the ROG Strix XG129C. With gamers increasingly demanding both breathtaking visuals and streamlined multitasking capabilities, ROG is offering a two-pronged solution to elevate the modern gaming station. The Strix OLED XG34WCDMS is a 34-inch RGB Tandem QD-OLED with 280Hz refresh rate and brings flagship-tier panel technologies to a broader audience of enthusiast gamers. This latest trend-setting model is a sibling to the premium 360Hz ROG Swift OLED PG34WCDN announced at CES 2026 — expanding the range across performance tiers, form factors, and use cases. In addition, the all-new Strix XG129C serves as the ultimate secondary display and desktop command center, combining an ideal 24:9 aspect ratio, intuitive 10-point touch controls, and AIDA64 Extreme support to act as an indispensable sidekick for streaming, system monitoring, and everyday productivity.
ROG Strix OLED XG34WCDMS
This new monitor features 34-inch WQHD (3440 x 1440) 1800R curved RGB Tandem QD-OLED panel with 280Hz refresh rate and 0.03ms gray-to-gray (GTG) response time. It retains the coveted RGB Stripe Pixel arrangement that guarantees clear, supersharp text and highly accurate color reproduction. Plus, integrated BlackShield Film increases the panel’s hardness for 2.5X better scratch resistance and boosts perceived black levels by up to 40% versus previous-generation QD-OLED monitors.
ROG Strix OLED XG34WCDMS scenario
ROG Strix XG129C
ROG Strix XG129C _ KV
Connectivity and physical design are equally refined to keep desktops pristine. A hybrid-signal USB-C port handles power, video, and touch data simultaneously through a single cable. A secondary USB-C port offers 20W Power Delivery, while an HDMI 1.2 port ensures broad compatibility with PCs and other devices. All this functionality is housed in a sleek chassis that measures just 6.3mm at the panel, and a built-in adjustable kickstand and standard tripod socket offer maximum mounting versatility.
Specifications[i]
ROG Strix OLED XG34WCDMS
Display
Panel size (diagonal)
34" (16:9) 1800R curvature
Panel Type
RGB QD OLED
Panel Technology
Tandem RGB OLED
Display surface
Anti-Reflection (BlackShield Film)
Color saturation
DCI-P3 99%
True resolution
3440 x 1440
Refresh rate
280Hz
Brightness
1300 cd/m²(peak, HDR) *
Contrast ratio
1,500,000:1 (Typ.)
Viewing angle (CR≧10)
178° (H) / 178° (V)
Display colors
1073.7 million (10‑bit)
Response time
0.03ms (Gray‑to‑Gray)
HDR support
Yes
Video
Features
Factory pre-calibration
Yes
Uniform brightness
AI Assistant technology
ASUS OLED Care Pro
Neo Proximity Sensor
Adaptive Sync
Yes, G-Sync® compatible and FreeSync™ Premium Pro
Input / Output
2 x HDMI® (v2.1) FRL, 1 x DisplayPort™ (v1.4) DSC, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-C® (PD 15W), earphone jack
Special Features
DisplayWidget Center
ROG Strix XG129C
Display
Panel Size (diagonal)
12.3“  Widescreen (24:9)
Display Viewing Area
292.032 (H) x 109.512 (V)
Panel Type
IPS, with Projective Capacitive 10-point Touch
Display Surface
Glossy
Color Saturation
DCI-P3 90%, sRGB 125%
Resolution
1920 x 720
Pixel Pitch
0.153mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio (Typ.)
Viewing Angle (CR≧10)
176°(H) / 176°(V)
Display Colors
16.7M
Refresh Rate
75Hz
Video
Features
AI Assistant technology
GameVisual
Shadow Boost
Input / Output
1 x HDMI®  (v1.2), 2 x USB Type-C®  (DP Alt Mode + 20W PD x 1, DP Alt Mode + DC In x 1)