   Most of the times when we talk about LCD screens for our systems we're talking about large gaming ones that come with "special" features such as incredibly high resolutions with HDR (even 8k models are in the works currently), very low grey to grey response times (ms), many available video inputs (DVI/HDMI/DisplayPort) and of course the latest in terms of refresh rates either from NVIDIA (GSync up to 240Hz) or AMD (FreeSync/2 up to 144Hz). Still after reading several of your emails it seems that not everyone out there is looking for a large gaming monitor and so we decided to do our best and also start testing affordable entry level models aimed towards casual consumers and even professionals that don't have the bar set nearly as high as gamers. The first such monitor which we've been using for the past month is one of the latest 24 inch models released by LG the 24MP48HQ-P.
   The LG 24MP48HQ-P may be an affordable 16:9 LCD monitor but it still sports an 75Hz LED backlit IPS (in-plane switching) panel that features a maximum resolution of 1920x1080p (Full HD) with 5ms GTG response time, 250 cd/m² brightness, 1000:1 contrast ratio and 178/178 degrees viewing angles. The monitor itself comes with quite a few interesting features (considering it's a value model) including an anti-glare 3H scratch resistant screen, picture in picture (PIP), picture by picture (PBP), 4 Screen Split (screen split 2.0), adjustable automatic standby, reader mode (for optimal reading) and a smart energy saving mode. In terms of available video inputs the 24MP48HQ-P offers just a single HDMI v1.4 port (some sites report it's v2.0) and a D-Sub port so if rich connectivity is something you're looking for in a monitor then this is obviously not for you. Specifications and features aside let's see just how well the 24MP48HQ-P does.