pecron e2400lfp review a
       The E2400LFP is yet another pure sine wave model with a maximum supported power output of 2400W (4800W peak) and a LiFePO4 lithium-ion battery capacity of 2048Wh (expandable to 8192Wh via 2 extra batteries). The LFP (LiFePO4) battery cells used here have a lifespan of over 10 years, offer up to 3500 charge cycles after which they retain up to 80% of their original capacity and in this model can be recharged up to 100% after around 1.3 hours (1800W max input). Also, thanks to its BMS advanced battery management system the E2400LFP features 6 different protections (overvoltage, undervoltage, overtemperature, short circuit, overload, and real-time monitoring) and as for extra functions it can be used as a UPS (8-20ms typical transfer), features WiFi for app control and comes ready with car jump start cables in the bundle (could come in handy). Just like every other portable battery station the E2400LFP features a real time LCD display and as for available ports the European model sports two AC outlets (2400W), two MPPT DC inputs (32/12V), DC 12V/10A car lighter output, MJ32 port (for extra battery connection), DC5525 12V/10A port, XT60 port (30A), 4 USB-A ports (18W) and two PD USB-C ports (100W & 18W) ports. Finally, as for warranty PECRON covers the E2400LFP with a 3-year limited one (2 year full warranty plus 1 EU support).